ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miejski w Dobrym Mieście
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ogłoszenia

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Racjonalne oszczędzanie ciepła

Informacja ogłoszona dnia 2009-10-12 14:13:06 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr 1 - brak tytułu

Oszczędzanie energii, zarówno elektrycznej, jak i cieplnej, to temat, który od kilkunastu lat skupia szczególną uwagę zarówno właścicieli lokali (konsumentów), jak i osób/firm zarządzających obiektami. Przyczyny zainteresowania tematem tkwią głównie w sferze ekonomicznej. Mniejsze, lecz również istotne znaczenie, ma ekologia. 

Wzrost zainteresowania oszczędzaniem ciepła zauważalny jest głównie wśród właścicieli mieszkań, gdzie zamontowane zostały podzielniki ciepła lub ciepłomierze. Lokatorzy mogą finansowo odczuć wpływ swoich nawyków grzewczych na ra¬chunek za ciepło. Tam, gdzie nadal funkcjonuje system rozliczeń ryczałtowych (wg powierzchni w m2), zachowania pro-oszczędnościowe zauważalne są znacznie rzadziej. 

Niestety, coraz częściej też oszczędzanie ciepła przez mieszkańców nie idzie w parze z dbałością o stan techniczny obiektu. Dzieje się tak dlatego, że część użytkowników zaczęła przesadnie oszczędzać, wpływając tym samym na odczuwalny dyskomfort całego budynku (np. zawilgocenia, grzyby). W konsekwencji wymaga to poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na remonty. Dlatego coraz częściej mówimy nie o samym oszczędzaniu, a o racjonalnym oszczędzaniu ciepła. 

Poniżej przedstawionych zostało kilka podstawowych zasad takiego postępowania, które warto propagować i wprowadzać w zarządzanych budynkach. Generalnie, sposoby oszczędzania ciepła podzielić można na dwa rodzaje: bezinwestycyjne i te, które wymagają nakładów finansowych. 

Do sposobów bezinwestycyjnych należą głównie zmiany na¬wyków użytkowników ciepła, wśród nich:
• zakręcanie zaworów przygrzejnikowych podczas wietrze¬nia pomieszczeń czy nieobecności w domu, wietrzenie krótkie i intensywne (otwarte okno na oścież);
•  niezasłanianie grzejników zasłonami czy meblami;
•  obniżanie temperatury w pomieszczeniach rzadko używanych oraz w nocy;
• korzystanie z energii słonecznej w ciągu dnia, tj. niezasłanianie okien w budynku usytuowanym w nasłonecznionym miejscu;
• niedopuszczanie do zbytniego wychłodzenia budynku szczególnie w okresach przejściowych oraz dbałość o utrzymanie stałej temperatury ścian (pamiętać należy, że zapewnienie całorocznej dostawy Ciepła Systemowego w warunkach automatycznej regulacji gwarantuje taką możliwość). 

Warto upowszechniać takie zachowania wśród mieszkańców, gdyż, jak się ocenia, mogą one doprowadzić do obniżenia opłat za ogrzewanie aż o 15%. Oczywiście, znacznie większe oszczędności zużycia ciepła przynoszą działania termomodernizacyjne, ale te wymagają nakładów inwestycyjnych. Większość poniesionych kosztów zwróci się jednak w niedługim czasie dzięki mniejszym opłatom za ciepło. Działania te dotyczą oczywiście głównie budynków starszych, kilkunasto- czy kilkudziesięcioletnich i polegają na:
• dociepleniu budynku (najlepiej w sposób spełniający aktualne normy dotyczące strat ciepła - docieplenie ścian i stropodachów, wymienienie lub uszczelnienie okien);
• zmodernizowaniu instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania (wymiana lub izolacja przewodów, montaż zaworów termostatycznych i podpionowych, wymiana lub remont grzejników, montaż ekranów zagrzejnikowych); 

Racjonalnym oszczędzaniem można nazwać działania, które prowadzą do obniżenia kosztów ogrzewania przy zachowaniu odpowiedniego komfortu cieplnego (dla każdego jest on inny). Jednocześnie pamiętać należy, aby swoim działaniem nie wpływać negatywnie na komfort innych mieszkańców.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miejski w Dobrym Mieście
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Zakład Energetyki Cieplnej
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2009-10-12
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Zakład Energetyki Cieplnej
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2009-10-12 14:11:11
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Milena Kacprzycka
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2009-10-12 14:13:06
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Milena Kacprzycka
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2009-10-12 16:13:06
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1240 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony