Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miejski w Dobrym Mieście
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

Szczegóły informacji

Gospodarka niskoemisyjna

Informacja ogłoszona dnia 2016-01-05 12:14:37 przez Ewelina Szóstek, informacja należąca do archiwum

Akapit nr 1 - brak tytułu

Gospodarka Niskoemisyjna
Na progu XXI wieku stoimy w obliczu szeregu wyzwań w skali globalnej, których oddziaływanie na poziom regionalny i lokalny staje się coraz większy. Zagadnienia gospodarki, energii i zasobów oraz środowiska są ze sobą silnie powiązane. Kontynuowanie dotychczasowego modelu gospodarki nastawionej na wykładniczy wzrost może doprowadzić do jej niestabilności na poziomie światowym. Odpowiedzią na te wyzwania jest koncepcja gospodarki niskoemisyjnej i zasobooszczędnej.
Gospodarka niskoemisyjna to gospodarka, której wzrost osiąga się poprzez:
  • wykorzystanie niskoemisyjnych technologii i praktyk,
  • zastosowanie wydajnych energetycznie rozwiązań,
  • zwiększanie produkcji czystej i odnawialnej energii,
  • wdrażanie ekologicznych technologii.
W gospodarce niskoemisyjnej efektywnie wykorzystuje się energię i materiały oraz produkuje się energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Usuwa się również lub odzyskuje odpady minimalizując emisję gazów cieplarnianych takich jak dwutlenek węgla (CO2), metan (CH4) i inne. Bardzo istotnym elementem gospodarki niskoemisyjnej jest minimalizacja jej negatywnego wpływu na środowisko naturalne, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Środowisko naturalne jest zasobem, który należy szczególnie chronić i zachowywać dla następnych pokoleń w jak najmniej naruszonym stanie.
Unia Europejska stawia przed gospodarką niskoemisyjną cel, do którego ma dążyć cała Wspólnota, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych z terenu UE o 80-95% do roku 2050 (40% do roku 2030). Aby sprostać temu wyzwaniu w Polsce opracowywany jest Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, którego istotą jest zapewnienie korzyści ekonomicznych, społecznych i środowiskowych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Realizowanie programu odbywać się będzie poprzez wzrost innowacyjności i wdrażanie nowoczesnych technologii, zmniejszenie energochłonności oraz tworzenie nowych miejsc pracy.
W naszej gminie Dobre Miasto, jak i w każdej gminie w Polsce, drzemie ogromny potencjał związany z poprawą efektywności energetycznej zasobów samorządowych, prywatnych przedsiębiorstw i indywidualnych użytkowników energii. Wszyscy możemy przyczynić się do realizacji koncepcji gospodarki niskoemisyjnej i w ten sposób poprawić stan naszego środowiska naturalnego oraz zdrowia.
Gmina Dobre miasto opracowuje dokument pt. „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Dobrego Miasta”, który zawiera strategię działań prowadzących do wdrożenia niskoemisyjnej gospodarki na obszarze gminy. Przewidywane są działania termomodernizacyjne budynków samorządowych, obiektów publicznych, budynków mieszkalnych, jak również wspieranie indywidualnych inwestorów chcących zwiększyć efektywność energetyczną swoich budynków.
Nasz projekt spotkał się ze sporym zainteresowaniem lokalnych administratorów nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, które już przekazały do projektu swoje propozycje działań proefektywnościowych. Ma to ogromne znaczenie dla możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych na realizację tych działań, bowiem tylko działania ujęte w PGN mają szansę na uzyskanie dotacji. Zachęcamy również indywidualnych inwestorów do kontaktu z nami w sprawie planowanych inwestycji w odnawialne źródła energii lub termomodernizacji budynków.
Gmina Dobre Miasto zakłada sobie również za cel osiągnięcie pozycji lidera działań proefektywnościowych w regionie by stać się wzorem dla innych gmin oraz lokalnych inwestorów.
Realizacja wszystkich działań zawartych w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej pozwoli znacznie ograniczyć emisję zanieczyszczeń powietrza i tym samym zachować piękno i czystość naszego regionu oraz poprawić zdrowie naszych mieszkańców. Może to stanowić również ważny aspekt w rozwoju lokalnego sektora turystycznego w naszej gminie.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miejski w Dobrym Mieście
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Wioletta Włodarska
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2016-01-05
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Wioletta Włodarska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2016-01-05 12:14:28
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Ewelina Stefanik
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2016-01-05 12:14:37
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Sylwia Nawrocka
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2024-01-08 14:00:37
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
2420 raz(y)