ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miejski w Dobrym Mieście
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Dobre Miasto

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2016-01-05 12:11:11 przez Ewelina Szóstek

Akapit nr - brak tytułu

W związku z możliwością aplikowania o środki unijne z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 pojawił się obowiązek sporządzenia dokumentu strategicznego, jakim jest PLAN GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ (PGN) dla gminy. Dokument ten obejmuje cały obszar geograficzny gminy i uwzględnia działania zarówno inwestycyjne jak i nieinwestycyjne na szczeblu lokalnym, źródła ich finansowania, a także podział obowiązków oraz sposób monitorowania i ewaluacji planu.
Posiadanie PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ jest kluczowe w kontekście wykorzystania potencjału rozwojowego w oparciu o różne źródła finansowania. W Regionalnych Programach Operacyjnych dla danych województw około 30% środków zostało przeznaczone na zadania związane z gospodarką niskoemisyjną, gdzie jednym z warunków będzie posiadanie PGN-u. Dodatkowo nałożono na gminy obowiązek posiadania PGN-u w momencie starania się o środki unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko.
Gmina Dobre Miasto podjęła działania w celu opracowania PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ. Dzięki temu będzie możliwe uzyskiwanie funduszy na realizację celów związanych z poprawą jakości życia mieszkańców, jak również z poprawą stanu środowiska naturalnego gminy. Gospodarka niskoemisyjna to również zapewnienie wysokiego tempa rozwoju gospodarczego przy równoczesnym ograniczaniu emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do powietrza na terenie gminy.
Gospodarka niskoemisyjna opiera się na efektywności energetycznej (ograniczaniu zużycia energii), wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (OZE), zastosowaniu technologii ograniczających emisję związaną z obiektami i transportem oraz gospodarką na terenie gminy.
Korzyści dla gminy:
  • wyraźne oszczędności w budżecie, dzięki ograniczeniu i optymalizacji zużycia energii elektrycznej a także innych mediów,
  • wykorzystanie potencjału miasta w zakresie ograniczania emisji zanieczyszczeń,
  • poprawę jakości powietrza poprzez realizacje Programu Ochrony Powietrza,
  • poprawa jakości życia mieszkańców (np. dzięki rozwojowi transportu, punktów przesiadkowych, dróg rowerowych itp.)
Jednym z głównych zadań w procesie opracowywania PGN-u jest inwentaryzacja emisji, opartej na bilansie energetycznym obiektów, identyfikacji źródeł emisji oraz przygotowanie kilkuletniej strategii jej zmniejszania.
Zakres inwentaryzacji obejmuje:
  • budynki użyteczności publicznej,
  • zabudowę mieszkaniową,
  • infrastrukturę energetyczną, w tym źródła i sieciowe systemy energetyczne,
  • transport,
  • gospodarkę odpadami i gospodarkę wodno-ściekową.
  • przemysł i usługi.
Działania w PGN będą dotyczyć wszystkich obiektów i infrastruktury należącej do gminy, jak również wszystkich pozostałych zlokalizowanych na jej terenie, których właściciele lub administratorzy, jako interesariusze projektu, zgłoszą zamiar realizacji działań „niskoemisyjnych”.
Zachęcamy państwa do pobrania, wypełnienia i odesłania ankiety (link).
 
« powrót do poprzedniej strony