ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miejski w Dobrym Mieście
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Zebrane dane do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej

Informacja ogłoszona dnia 2016-01-05 12:19:06 przez Ewelina Szóstek, informacja należąca do archiwum

Akapit nr 1 - brak tytułu

Emisja CO2 – Kto i ile?
Nasza Gmina, w ramach opracowywania dokumentu strategicznego p.t. „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Dobre Miasto”, postawiła przed sobą liczne, ambitne zadania, których realizacja zaowocuje znacznym obniżeniem zużycia energii w wielu obiektach i budynkach w mieście oraz na terenach wiejskich. Wraz ze zmniejszeniem zużycia energii spadnie poziom emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery i innych szkodliwych dla zdrowia mieszkańców zanieczyszczeń.
W ramach przeprowadzonej inwentaryzacji emisji zanieczyszczeń oraz CO2 do atmosfery dokonano wyliczenia zużycia energii końcowej i związanej z tym emisji. Obliczenia zostały wykonane w oparciu o bilans energetyczny naszej Gminy (z wyłączeniem sektora przemysłowego). Istotnym źródłem informacji były ankiety dotyczące zużycia nośników energii, stanu budynków i sposobów ich ogrzewania. Do Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej wpłynęło od mieszkańców Dobrego Miasta i okolicznych wsi ponad 140 ankiet. Bardzo serdecznie dziękujemy państwu za chęć udziału w tym badaniu i dostarczenie niezwykle ważnych dla niniejszego projektu danych. Jeżeli ktoś z Państwa chciałby również pomóc we wdrażaniu nowoczesnej gospodarki niskoemisyjnej i rozwoju Naszej gminy zapraszamy do kontaktu i wypełnienia ankiety.
Bardzo serdeczne podziękowania składamy również wszystkim instytucjom i zakładom, które wsparły tworzenie Planu gospodarki niskoemisyjnej (SM „Pewność”, SM „Agros”, Zarządca nieruchomości „KOCZAN”, ZEC Sp. z o.o., Veolia S.A. oraz dystrybutorom nośników energii elektrycznej i gazu).
Na podstawie zebranych danych oszacowano, że łącznie zużycie energii na terenie Gminy Dobre Miasto (z wyłączeniem przemysłu) w roku 2014 wynosiło 210 706,836 MWh, natomiast w przeliczeniu na każdego mieszkańca gminy jednostkowe zużycie energii wyniosło 13,04 MWh/osoba rocznie.
Największy udział w całkowitym zużyciu energii stanowi sektor mieszkaniowy (około 43,7%) oraz sektor transportowy stanowiący 41,9% całkowitego zużycia energii na terenie gminy. Około 10,7% całkowitego zużycia energii przypada na sektor handlu, usług i mniejszych przedsiębiorstw oraz 3,2% na użyteczność publiczną i oświetlenie uliczne 0,4%.
Sumaryczna wartość emisji CO2 w roku bazowym 2014 wynosiła 72 642,35 ton, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy wynosi około 4,5 ton CO2 rocznie. Dla łatwiejszego zobrazowania tej ilości, można przedstawić ją w przeliczeniu na dzień, a mianowicie na każdego mieszkańca gminy przypada około 12,31 kg CO2 emitowanego codziennie do atmosfery. Każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia tej ilości racjonalnie gospodarując energią. Będzie to nie tylko korzystne dla naszego środowiska naturalnego ale przede wszystkim dla naszych portfeli.
Niemniej ważnym aspektem PGN jest prognoza zużycia energii oraz związanej z tym emisji do roku 2020, ponieważ celem strategicznym dla państw Unii Europejskiej jest zmniejszenie emisji CO2 o 20% do końca 2020 roku w stosunku do roku 1990.
Według prognozy całkowite zużycie energii na terenie Gminy Dobre Miasto wzrośnie na koniec 2020 roku do 223 729,504 MWh (wzrost o 13 022,668 MWh). Roczne jednostkowe zużycie energii wyniesie wówczas około 13,885  MWh/osobę rocznie, a emisja z nią związana wyniesie 4,578 ton CO2/osobę (uwzględniając nieznaczny spadek liczby ludności). Dzienna emisja CO2 przypadająca na każdego mieszkańca gminy wyniesie 12,54 kg CO2.
Grupą charakteryzującą się największą konsumpcją energii w 2020 roku będzie sektor transportu (około 44,7%), oraz sektor mieszkaniowy (około 40,7%). Około 11,4% całkowitego zużycia energii będzie przypadać na sektor handlu, usług i mniejszych przedsiębiorstw. Sektor użyteczności publicznej i oświetlenie uliczne będzie stanowić odpowiednio 2,9% i 0,4%.
Z powyższych danych wynika, że redukcja emisji CO2 nie będzie możliwa bez podjęcia działań na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej we wszystkich sektorach naszej lokalnej gospodarki. W ramach opracowanego Planu do realizacji przewidziano szereg działań od termomodernizacji budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych, poprzez wdrożenie systemu wsparcia finansowego działań termomodernizacyjnych i proefektywnościowych, wsparcie inwestycji w ekologiczne źródła ciepła po rozmaite akcje edukacyjne i informacyjne dotyczące zachowań proefektywnościowych. Będą to między innymi kursy ecodrivingu dla kierowców, prelekcje w szkołach i spotkania z mieszkańcami poświęcone odnawialnym źródłom energii oraz wszelkim aspektom związanym z inwestycjami w proekologiczne rozwiązania.
Realizacja wszystkich zaplanowanych projektów jest uzależniona od możliwości uzyskania dofinansowania ze środków krajowych i unijnych, niemniej jednak przyczyni się ona do znaczącej poprawy efektywności energetycznej wszystkich uczestników lokalnego rynku energii i realizacji międzynarodowych celów klimatycznych.
 

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miejski w Dobrym Mieście
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Wioletta Włodarska
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2016-01-05
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Wioletta Włodarska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2016-01-05 12:18:07
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Ewelina Stefanik
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2016-01-05 12:19:06
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Sylwia Nawrocka
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2024-01-08 14:00:37
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
2417 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony